Marka Sadakati


İngilizcesi ‘’Brand Loyalty’’ olan Marka sadakatini Google şu şekilde tanımlıyor; bazı tüketicilerin rakip markların ürünlerini de almak yerine aynı markanın ürünlerini satın almaya devam etme eğilimi olarak ifade etmiştir.

Tabi ki bu davranış kalıbı göründüğü kadar masum olmamakla beraber arkasında yatan psikolojik bir nedeni ve markaların bu psikolojiyi sağlamak amacıyla uyguladığı bir strateji var.

Etkili markalar, tüketicilerin kendileri ile bağdaştırabileceği güçlü bir kişiliğe, karakteristiğe sahiptir. Bu karakteristik psikolojinin köklü anlayışı ile yönlendirilmektedir. Öncelikle bazı markaların bu karakteristiklerini inceledikten sonra daha derinde yatan psikolojik açıklamalara geçiş yapacağız.

Marka Karakteristiği Oluşturma Üzerine

Güney Kaliforniya Üniversitesi Online Fen Bilimleri Yüksek Lisans (Master of Science) Uygulamalı Psikoloji programı bilgi grafiği giriş bölümünde marka karakteristiğinin oynadığı beş temel rolden bahsedilmiş. Bunlar sırasıyla şöyle; ‘’samimi olması, heyecan uyandırması, rekabetçi olması, sofistikeliği ve sağlam oluşudur’’. Tüm bu elementler karakteristik anlamda ilk basamağı oluşturuyorken psikolojik temeli de hazırlamaktadır. İkinci basamakta ise dört temel öğe yer alıyor. Bu dört temel öğe ise psikolojik yapıyı temellendirmektedir. Bunlardan birincisi markaların ürünlerini öne çıkarma konusunda epeyce etkin bir rol oynayan renk kullanımıdır. Renkler markanın nasıl en iyi şekilde karakteristik temsiliyetini sağlayacağı ölçütüne göre seçilmektedir. Diğer bir etken ise kelimelerin özenle seçilmesidir. Bu da şu anlama gelmektedir; ‘’insanlar sade, düz markalar yerine kulağa pahalı gelen markaları tercih etmektedirler ve bu taktik ise ürüne kelime seçimi yoluyla çok yönlülük, kampsalılık anlamı yüklemektedir’’. Şimdi yazacağım madde çok önemli bir yere sahip olup yazının ilerleyen bölümünde açıklamasını yapacağım ‘’aidiyet ve başarı duygusu işçiliği’’ olarak bilinen psikolojide yer alan bir stratejidir. Aidiyet ve başarı duygusu işçiliği, marka sadakatinde aidiyet duygusunu oluşturmak için ‘’sosyal sınıflandırma’’ tekniğini kullanılmaktadır. Bu sayede tüketicilere aidiyet hissiyatını vermektedirler. Son olarak ise listede marka ile bir deneyim olarak alışveriş olarak bilinen teknik yer almaktadır. Yani fiziksel alanlarda, gündelik kullanım ortamında sokaklarda, caddelerde markanın manifestosunun yapılmasıdır. Bunu tüketiciler ile sürekli bir iletişim halinde olma eylemi olarak isimlendirebiliriz.

Marka Sadakatinin Psikolojik Kuramları

Sosyal psikolog olan Robert Boleslaw Zajonc’un Salt Maruz Kalma Etkisi olarak bilinen deneyi gösterdi ki; bireyler tanıdık yani aşina oldukları özneleri pozitif olarak algıladıkları için o özneleri seçmeleri eğilimi olarak ifade etmiştir. Yani bir uyarıcıya maruz kalma etkisi arttıkça o uyarana olan pozitif yaklaşım durumumuzda artmaktadır.  Diğer bir perspektiften bakacak olursak bu durum yabancı olandan çekinme ve yabancı olan özneden gelebilecek risklerden kaçınma olarak isimlendirilebilir.

Yukarıda bahsettiğim aidiyet ve başarı duygusu işçiliği, Henri Tajfel ve John Turner tarafından geliştirilen ‘’sosyal kimlik’’ kuramını akılımıza getirmektedir. İkinci dünya savaşı döneminde yaşanan ön yargı ve ayrımcılık olguları sosyal psikologların bu alanda araştırma yapmasına öncülük etmiştir. Peki sosyal kimlik kuramı nasıl işler? Bu kuramı kısaca ait olduğumuz veya ait hissettiğimiz grupları hiç bilmediğimiz gruplara tercih etme eğilimi olarak tanımlayabiliriz. Yani insanlar kendilerine benzeyen bireylere yatkınlık gösterirken kendilerine benzemeyenleri farklı bir kategoriye koymaktadır.

Sonuç

Markalar müşterilerin memnuniyetini ve sadakatini kazanmak amacıyla birçok yöntem ve strateji yolu izlemektedirler. Tüm bu strateji ağı kâr ettikleri ürünlerden daha fazla gelir sağlama amacı gütmektedir. Hal böyle olunca kişilere yani bizlere düşen görev bilinçli birer alıcı olmak ve markaların kölesi değil de amacımıza ve ihtiyacımıza en uygun olanı bulup almak olacaktır. Unutmadan şunu eklemek istiyorum; markalar bizler olmadan hiçbir anlam ifade etmezler yani onları bu kadar güçlü kılan yine bizleriz.

Kaynaklar

Souhern California Infographic

Salt Maruz Kalma Etkisi

Marka Sadakati Tanımı

aytm.com

toughnickel.com


Like it? Share with your friends!

0
1 share

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format