Film Yorumlama: Split (Parçalanmış)


Tema Analizi

Filmin ana teması dissosiyatif olarak bilinen psikiyatrik hasta grubunun küçük bir yüzdesinde görülen karakter bölünmesini ele alan bir yapıttır. Kevin yirmi üç farklı kişiliği bir bedende taşıyan psikiyatrik bir hastadır. Bedeninde yaşattığı her karakterin kendine özgü çeşitli özellik ve davranış modelleri var. Bu yirmi üç birbirinden bağımsız karaktere bir yenisi daha ekleniyor ve toplamda yirmi dört farklı karakteri tek bir bedene taşıyor. Bu eklenen karakter süper insan modelini anımsatan ”beast” yani canavar olarak karşımıza çıkıyor.

Öncelikle dissosiyatif bozukluk nedir ve hangi durumlarda ortaya çıkar sorularının cevaplarını aydınlatmak istiyorum. Dissosiyasif Latince kökenli bir kelime olup parçalanmak, bölünmek, çözülmek veya kopmak gibi manalara gelmektedir. Hastalık tanımı ise şu şekilde yapılmaktadır; birey kendi bilincinde birden fazla kimlik geliştirir ve geliştirdiği her kimliğin farklı karakteristik, kültürel, sosyoekonomik ve duygusal özellikleri olur. İnşa edilen kimlikler gerçek öz kimlikten oldukça uzak yapıda olurlar. Mesela gerçek benlik sessiz, içe dönük ve kurallara uyan bir yapıdayken diğer kimlikler bunun tam tersi şeklinde konuşlanıyor. Peki hangi durumlarda ortaya çıkar? Çeşitli ruhsal sıkıntılar veya travmatik (üzücü, korkutucu, utandırıcı, öfke uyandırıcı) olaylarla bireyde bilinç-bellek ve kimlik sorunlarının ortaya çıkması anlamına gelir. Buna ek olarak şu noktayı da belirtmek istiyorum; hastalarda yapılan tetkiklere rağmen bu belirtilere neden olacak bir beyin rahatsızlığı tespit edilemez.

Split’e dönecek olursak; Kevin Wendell Crumb bu hastalardan biridir. Karakter değişimlerini sıklıkla yaşadığına şahit oluyoruz ve her kimlik geçişinde büründüğü rolün gereklerini harfi harfine yerine getiriyor. Şöyle ki; bir karaktere büründüğü zaman giyimi, konuşması ve tutumları tamamen o kişinin kimliğine dönüşüyor. Örneğin; Hedwig dokuz yaşındaki bir çocuğu temsil eden Kevin’in yirmi dört karakterinden sadece bir tanesidir. Karakter, Hedwig kimliğine büründüğü zaman boyunu kısaltarak yürümesi, giyinme biçimindeki bariz değişimi, konuşma tarzı, tutumu ve dinlediği müzik biçimine kadar tepeden tırnağa olan bu somut değişimi gözlemliyoruz. Tüm bu fiziksel ve kimliksel değişimler büründüğü her karakterde yeni bir biçim alarak önümüze geliyor.

Film Akışı ve Analiz

Giriş bölümü hızlı bir açılış ile ivmeyi aniden gelişme bölümüne sürüklüyor. Üç genç kızın Kevin tarafından kaçırılması ve Kevin’in her karakterinin bu kaçırma olayı ile ilgili farklı tepkiler vermesi olaylar zincirini daha karmaşık ve sürükleyici bir hale getiriyor. Kapatıldıkları yerden kaçabilmek için bir çok yol deneyen genç kızlardan en sakin olanı Casey’nin geçmiş hikâyesi flashbackler ile devam etmekte olan hikâyeye katkıda bulunuyor. Bu flashbacklerde Casey’nin çocukluk döneminde ailesi ile edindiği tecrübeler ve hayat hikâyesi yer alıyor. Bu yöntemin kullanılması yabancılaştırma ‘’Allienation’’ dediğimiz teoremi gün yüzüne çıkartıyor. Ve kaçırılan diğer iki kızı odak noktamızdan bir anlamda uzaklaştırıyor ve Casey ile bağ kurmamıza sebebiyet veriyor.

Kevin’in psikiyatristi Dr. Karen Fletcher filmde büyük rol oynuyor. Kevin ile aralarındaki hasta doktor ilişkisi ileri düzeydedir. Rutin haftalık görüşmelerini sıklaştıran Kevin doktorun aklında bir soru işareti teşkil etmeye başlamıştır. Yirmi dördüncü kimliğin yani canavarın ortaya çıkmasına az bir zaman kalmıştır. Doktor ise Kevin’in anlattığı bu canavar (beast) kimliğinin gerçek mi yoksa uydurmamı olduğunu öğrenmeye çalışmaktadır. Gerçeği öğrenmek için ise zamanı tükenmektedir ve zaman tükendiği an canavar kaos ve kan için gelecektir.Bu soru işaretleri ise serüvenin düğümlerini sıkı sıkıya bağlayan problemlerin çözümüne giden yolda bir ışık kaynağı olarak görünmektedir. Filmin bitiş sahnesinde ise Glass filmine hafifçe dokunup öyle noktayı koyuyor.

Sonuç

Böyle bir hastalığın varlığının gerçek olması bile insan beyninin ne kadar komplike ve sıra dışı bir yapıya sahip olduğunun en net örneğidir. Lafı da fazla uzatmadan Dr. Karen Fletcher’in bir sözünü paylaşarak yazımı bitirmek istiyorum. 

‘’An individual with multiple personalities can change their body chemistry with their thoughts’’

‘’Birden fazla kişiliğe sahip bir birey vücut kimyasını düşünceleri ile değiştirebilir’’

 Ve bu da süper insana giden yolun bir kapısı mı sorusunu benim aklımda parlattı.

Kaynaklar:

Bilisseldavranisci.org

mood.ist

dictionary.com

Imdb.com


Like it? Share with your friends!

1
4 shares, 1 point

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format