Dostoyevski – Öteki


Kişilik bölünmesinin ve parçalanmış bir bilincin herhangi bir bireyin temelinde yaratacağı sarsıntı ve bu sarsıntının akıbeti olarak oluşacak nihai enkaz malesef çıplak gözle görülemeyip sadece tecrübe edilerek anlaşılabilecek elzem bir psikolojik vakadır zira bölünen kişilik sadece bireyin kendi ruhunu zedelemekle kalmayıp, topluma da sirayet ederek kişinin günbegün deli yaftası yemesine yol açacak ve yavaş yavaş öteki tarafa doğru itilmesine neden olacaktır. İnsan zihninin ışık almayan odalarına küçük bir pençere açan Dostoyevski de 1846 yılında yayımlanan “Öteki” adlı eserinde bahsi geçen kişilik bölünmesinin nihmetini çeken 9. dereceden memur Yakov Petroviç Golyadkin’in gün geçtikçe hem kendi içinde hem de toplum içinde nasıl ötekileştiğini sürükleyici bir üslup ile kaleme almıştır.

Romanın olay örgüsü, yukarıda da belirtildiği üzere, yavaş yavaş akli dengesini kaybeden 9. dereceden memur Yakov Petroviç Golyadkin’in etrafında yer almaktadır. Bir sabah uyanıp, özenle hazırlandıktan sonra çalıştığı dairenin yolunu tutan Goldyadkin yolda karşılaştığı bir takım kişilerden ötürü dairesine gitmekten vazgeçer ve doktorunun yanına gidip konuşmaya karar verir. Romanın oluşturucu öğesi ise Golyadkin’in doktoru ile yaptığı konuşmadır. Doktor, Goldyadkin’in akıl sağlığının kötüye doğru ilerlediğinden korkarak ona davranışlarının ileri derecede asosyal olduğunu söyler; tavsiye olarak da neşeli bir arkadaş edinmesini önerir. Daha sonra ise Goldyadkin çalıştığı dairede iken bu öneriyi denemeye karar kılar ve müdürünün kızı Klara Olsufyevna’nın doğum gününe gitmek üzere ofisten ayrılır. Gitmesine gider fakat ilk başta davet edilmediği için bir takım kötü olaylar silsilesi partiden kovulmasına neden olur. Kar fırtınasının tam ortasında evine dönerken yolda “öteki” olarak adlandırılan ikiziyle karşılaşır ve romanın geri kalanı ikili arasında geçen tezat ilişkiyi ele alarak ilerler.

Takdire şayan iç monologlar ile nakışlanmış olan bu eser okuyucuya estetik zevk aşılamak bir yana dursun, onlarca soruyu da beraberinde getirmekte: Golyadkin sadece halüsinasyon gören bir şizofren mi yoksa mutlak özgürlüğü arama yoluna koyulmuş bir insanın hazin sonunu sembolize eden bir figür mü? İkinci soruyu yanıtlamak gerekirse şayet eser içerisinde buna dair birçok done bulmak mümkün. Gerek Golyadkin’in içinde yaşadığı boğucu toplum ve katı bir bürokrasi ve hiyerarşinin altında ezilmesi, gerek ikizinin, kendisinin sergilediği davranışların tam tersini sergilemesi bu teoriye birazcık da olsun ışık tutmakta. Her insan doğası gereği özgür olmak ister lakin toplumun bekası uğruna bu özgürlüğe her defasında ket vurulur. Bazı ince ruhlu kişilerde ise bu durum yıkıcı sonuçlara yol açabilmektedir. Golyadkin’in farkında olmadan yarattığı ideal insan modeli kendisinin yapamadığı, yapılmasını uygun görmediği tüm hareketleri hiç çekinmeksizin yapmakta, hatta ve hatta bu aykırı tutumlarla insanlarca hoş karşılanıp, aralarında kabul görmektedir. Bu saplantılı hastalık hali ve ardı ardına gelen tezatlıklar takdir edilebildiği üzere Goldyadkin’in beynini içten içe kemirip nihai sonu hazırlamıştır.


Like it? Share with your friends!

Alper Aykut

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format