Aktör ve Aktrisler Filmlerde Gerçek Sigara mı içiyorlar?

Sağlık ve Sinema

Aktör ve Aktrisler Filmlerde Gerçek Sigara mı içiyorlar?

Her bir sekans için sayısız kere tekrar edilen çekimler ve o sahne içinde kullandığımız aksesuarlar ya da sahne donanımlarının da senaryonun bir parçası olduğunu ve her tekrarda aynı biçimde kullanıldığını göz önünde bulundurmalıyız. Peki, zaten yeterince zararlı olan sigaranın, aktör ve aktrisleri nasıl etkilediğini hiç merak ettiniz mi? Ya da her bir sekans için en az 10 tekrar çekimi yapıldığını varsayarsak, bu sigara içeren bir sahne için 10 adet sigaranın tekrar içilmesi anlamına gelmektedir. Doğal olarak sigaranın sağlıksız ve zararlı oluşunun, negatif etkilerinin ve tekrarların yarattığı yoğun duman soluma durumunun sağlık konusunda yaratacağı olumsuzlukları göz ardı etmemek lazım.

Yaptığım bazı okumalar neticesinde yeni dönem oyuncuların içtiği sigaraların ‘’bitkisel’’ karışımlar ile harmanlanan sigaralar olduğunu ve o sigaraları tükettikleri not olarak düşülmüş ve bazı bitkisel sigara paketlerinin resimlerini görsel olarak paylaşmışlar (örneklerini internette bolca bulabilirsiniz). Buna ek olarak, elektronik sigaralar da oyuncuların tükettiği sigara örneklemleri arasında yerini almış.

Şimdi bu noktada sormamız gereken soru şu; tamam da bu bitkisel sigaraların insan sağlığına hiç mi zararı yok? Yahut isminin bitkisel oluşundan kaynaklı olarak sağlık konusunda negatif etki yaratacağı gerçeğini perdeleyip ‘’bitkisellik’’ maskesinin arkasına mı saklanılıyor?

Yıllardır süregelen bilimsel gerçekler nikotin ve tütün ürünlerinin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini kanıtlamış ve nice örneklerini kendi gündelik yaşantımızda tecrübe etmemize (ne yazık ki) sebebiyet vermiştir. Bitkisel sigaraların içinde nikotin bulunmaması vücuda bir zarar vermeyeceği anlamına gelmemektedir. Medikal derneklerinin açıklamasına göre sigara, tütün veya nikotin içermese bile tüketimi esnasında vücuda siyah bir katran bırakmakta ve bu akışkan olmayan siyah madde vücuda en nihayetinde zarar vermektedir.

Film çekmenin bir ritüeli olan tekrar sahneleri ve bazı sahnelerinse olmazsa olmazı gibi görünen sigara her ne kadar masumane yöntemlerle iyileştirilmeye çalışılıyor olsa da defalarca solunan bu dumanın vücutta oluşturacağı negatif etkileri yadsınmaması gereken bir gerçektir.

Kaynaklar

Herbal Cigarettes

Eksisözlük

Comments

comments

Yasin Alp Çevik

İletişim Fakültesi ''Sinema ve Televizyon'' bölümü mezunu olup, Yüksek Lisans eğitimimi Doğu Akdeniz Üniversitesinde sürdürmekteyim. Bir kandırmaca, kusur giderme veya tam aksine kusur gösterme sanatı olarak nitelediğim bu alanda araştırma ve öğrenme dürtülerim bana yeni bir kapı araladıkça, öğrendiğim ve öğrenmekte olduğum her bilgiyi cömertçe sizlerle paylaşmak için buradayım. Sevgiler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir