Dark: Dizi Önerisi

Bir Alman Bilim Kurgusu

Olayları izlerken aklımı geçmiş, gelecek veya şimdiki zamanın herhangi bir diliminde kaybetmiş olabilirim. Toplamda 3 sezondan oluşan, altına ise Alman imzası atılan ve son zamanların popüler bilim kurgu dizisi DARK’ın final sezonu geçen günlerde yayına girdi.

Her sezon başlangıcında ünlü bir Alman bilim insanının sözleriyle açılışını yapan dizi, son sezon açılışını Arthur Schopenhauer’in dizelerine yer vererek gerçekleştirdi. Her sezon, protagonistlerin saf fantazyası ve evrenlerine yeni bir pencere aralar nitelikteyken, seyircilerin perspektifini bir hokkabaz misali bir noktadan alıp diğer bir noktaya odaklamayı oldukça etkili bir biçimde başaran Dark, son sezonu insanlığın nihai var oluş hikayesi ile tamamladı.

Ya Şundadır Ya Bunda

Mikkel

Dark’ı izlerken olayların izini sürmek … Hangi gerçeklik hangi zamana, hangi zaman hangi olaylara gebe? Dizinin gizemini çözebilmek yüz parçalı bir yapbozun bir araya getirilip yekpare gövde resim oluşturmasına benziyor. Fakat anlam bütünlüğü sağlayan bu yapbozun her parçası farklı bir zaman dilimine atılmış ve bu parçalar farklı evrenlere dağılmış… yani resmi tek parça olarak görebilmek için tüm parçaları toplamak, diziyi son anına kadar izlemek gerekiyor.

Dark’ın Doğası

Dark’ın atmosferinde solunan her nefes, gizem ve suç olgularının ciğere dolması demek… İsminden de rahatlıkla anlaşıldığı gibi dizi bakış açısı olarak distopik bir çerçeve çiziyor. Bu nedenle, kuşların mutlu bir şekilde cıvıldaştığı veya rengarenk bir dünya hayal etmeyi hemen bırakın… Dark doğası gereği sürprizlerle dolu, şaşırtıcı ve merak uyandırıcı bir yapıya sahip. Eğer yağmurlu havalarda kahvenizi alıp cam kenarında yağmurun tadını çıkarmayı seviyorsanız, Dark’ı da bir kahve eşliğinde izleyip keyif alacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim.

Comments

comments

Yasin Alp Çevik

İletişim Fakültesi ''Sinema ve Televizyon'' bölümü mezunu olup, Yüksek Lisans eğitimimi Doğu Akdeniz Üniversitesinde sürdürmekteyim. Bir kandırmaca, kusur giderme veya tam aksine kusur gösterme sanatı olarak nitelediğim bu alanda araştırma ve öğrenme dürtülerim bana yeni bir kapı araladıkça, öğrendiğim ve öğrenmekte olduğum her bilgiyi cömertçe sizlerle paylaşmak için buradayım. Sevgiler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir