DARK 3. SEZONA DEVRE ARASI YORUMU

3. Sezonun ilk bölümü Arthur Schopenhauer’un bir sözüyle açılıyor ve ekranda bizleri şöyle bir yazı karşılıyor; 

‘’İstediğimizi yapabiliriz ama isteklerimizi seçmekte özgür değiliz.’’ 

Sözlerime başlarken şunu belirtmek isterim ki DARK’sız kalmamak için henüz yeni sezonun tüm bölümlerini hızlı bir şekilde izleyerek tüketmedim. Bir ve ikinci sezonları izlediniz ve biliyorsunuz ki cevap bulmak için sürekli vurgulanan ve alışkın olduğumuz ”nerede” değil ”hangi” zaman diliminde sorusunun evrilerek ”hangi zaman da” değil ”hangi evrende” biçimine dönüşümüne tanık olurken sezon 3’ün bizi kucaklama yöntemiyle ilgili ufakta olsa bir fikir sahibi olmuş bulunuyoruz. 3. Sezon Deja-vu adını verdikleri bölüm ile açılışını yaparken The Paradise adlı 8. Bölüm ile son buluyor.

Ben odak noktamızı “İstediğimizi yapabiliriz fakat isteklerimizi seçmekte özgür değiliz” dizelerine sürüklemek istiyorum. Çünkü dizinin özünde yatan fikir öbeği bu dizelerin içinde yeşerecek. Bölümleri izledikçe anlam kazanan bu giriş cümlesini farklı bakış noktalarından inceledikçe farklı anlamlara büründüğünü göreceksiniz. İnsanoğlu arzuları doğrultusunda hamle yapmaya güdülenmiş bir mekanizmadır. Bu içsel dürtülerin ışığında yol kat etmek geçmiş, şimdiki ve gelecek zaman üçgeninin merkezinde bulunan hikâyenin akış yönünü de şüphesiz değiştirecek ve etkileyecektir. Bu dizeleri şu biçimde düşünecek olursanız; alacağın herhangi bir karar geçmiş benliğinde sürüklediğin düşünceler ve inançlar sonucunda bugün aldığın kararlara etki etmektedir. Yani istediğini yapabilirsin fakat istediklerini seçerken aslında yine kendi benliğinin esirisindir.

Tüm bu ifadelerin bir arzu döngüsünü temsil ettiğini görmek çokta zor değil.

Devam yorumu dizi bitince…

Comments

comments

Yasin Alp Çevik

İletişim Fakültesi ''Sinema ve Televizyon'' bölümü mezunu olup, Yüksek Lisans eğitimimi Doğu Akdeniz Üniversitesinde sürdürmekteyim. Bir kandırmaca, kusur giderme veya tam aksine kusur gösterme sanatı olarak nitelediğim bu alanda araştırma ve öğrenme dürtülerim bana yeni bir kapı araladıkça, öğrendiğim ve öğrenmekte olduğum her bilgiyi cömertçe sizlerle paylaşmak için buradayım. Sevgiler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir