Mr Nobody : Film Önerisi

Giriş

Filmin açılış sahnesinde bir güvercin yemeğe ulaşabilmek için zekasını kullanmak durumunda bırakılıyor ve güvercin yakınlarda bulunan kare bir kutuyu yemeğe yaklaştırıp üzerine çıkıyor, sonucunda ise yemeğe ulaşıyor. Canlı türlerinde öğrenme süreci aynı işliyor. Yemeği yiyebilmek için bir başarım elde etmeleri gerektiği bilinci ile kodlanmışlardır. Hiçbir şey yapmadan yemeği alan güvercin ise kendine şu soruyu soruyor; ben bu yemeği hak edecek ne yaptım? Sonuç olarak kendi varlığının bu durumda bir etkisi olduğuna inanmak için sürekli kanatlarını çırpıyor ve kapı her açılıp yemeği aldığı zaman kanatlarını çırpmasının bu durumda bir etkisi olduğuna kendini inandırıyor.

Nemo’da kendisine aynı soruyu soruyor; ben bunu hak edecek ne yaptım?

Filmin Bakış Yönüne Dair

Nemo geçmiş ile gelecek arasındaki bir köprü rolünde ve ölümsüzler dünyasında ölümlü olan tek insan. Yaşadığı olay örgüsünün muhtemel ‘’her’’ senaryosunu izlerken aynı kişinin yaşadığı farklı hayatların içinde kayboluyoruz. Filmin bu niteliği Run Lola Run’ı aklmıza getiriyor. Aşık olduğu Anna ile mi evlenecek yoksa baloda dansa kaldırdığı ilk kız ile mi? Annesi ile mi yaşayacak yoksa babası ile mi? Tüm bu muhtemel ‘’ya eğer böyle olsaydı’’ senaryosundaki soruların cevaplarını buluyoruz. Elbette tüm bu soruların cevabını bulurken zaman ve mekân konusunda sürekli değişen hayatlar nedeniyle bazı sapmalar yaşıyoruz ve bu algımızın şaşmasına sebebiyet veriyor.

Tüm bu zaman ve kişilerin değişmesi gizemi bir süre sonra anlaşılır bir hal alıyor. Fakat dikkat çekici diğer bir detay ise Nemo’nun kare süveter giymiş olarak uyandığı bitmek bilmeyen uyanma hali paradoksları ve bu atmosferin yapaylığıdır. Gerçeklikten uzaklaşmış bu kurmaca yer aslında tek bir noktayı işaret ediyor; bilinçaltı.

Filmin senaryosunun ve mizansenin aynı derecede kuvvetli ve etkin bir biçimde kullanılması eseri finansal bir amaç taşımayan sanat formu seviyesine taşıyor.

Comments

comments

Yasin Alp Çevik

İletişim Fakültesi ''Sinema ve Televizyon'' bölümü mezunu olup, Yüksek Lisans eğitimimi Doğu Akdeniz Üniversitesinde sürdürmekteyim. Bir kandırmaca, kusur giderme veya tam aksine kusur gösterme sanatı olarak nitelediğim bu alanda araştırma ve öğrenme dürtülerim bana yeni bir kapı araladıkça, öğrendiğim ve öğrenmekte olduğum her bilgiyi cömertçe sizlerle paylaşmak için buradayım. Sevgiler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir