Camera Obscura : Karanlık Oda

  Bu terimi öğrenmem ve üzerine yazı yazmam kendilerini Camera Obscura olarak tanıtan müzik grubunu keşfetmem ile mümkün oldu. İlk dinlediğim ve sevdiğim şarkıları ise ‘’Forests and Sands’’ olmuştur. Cümlede Camera kelimesi geçmesinden tahmin edeceğiniz üzere bu terim kamera ile ilişkilidir. Lafı fazla dolandırmadan Camera Obscura nedir? Sorusunun cevabını vermeye başlıyorum. Camera Obscura Latince’de karanlık oda anlamına gelmektedir. Ayrıca iğne deliği görüntüsü olarak bilinir. Bu icat fotoğraf makinesinin öncülü olarak kabul görmekte ve buna ek olarak bu icat fotoğrafın icadından yüzyıllar önce ressamlar tarafından da kullanılmaktaydı. Peki neden bu teknik Latince karanlık oda anlamı taşıyan bu terimden türemiştir. Hiç ışık almayan bir kutu veya odada sadece lens başlığı büyüklüğünde bir deliğin gün ışığını içeriye alması yoluyla, delikten giren görüntünün duvara ters bir şekilde yansıması şeklinde bu teknik bulunmuş, keşfedilmiştir.

  Fotoğraf makinelerini az çok biliyorsanız eğer çalışma mantıklarını da tahmin edebilirsiniz. Fotoğraf makineleri de ışık geçirmez bir kutudur aslında. Basitçe anlatacak olursak, lense düşen ışık kameranın içinde baş aşağı olarak görünür bu görüntü penta prizmaya ayna vasıtası ile yansıtılır ve bu sayede vizörden baktığımız zaman düz bir görüntü görürüz. Deklanşöre bastığımız zamansa ışık demetleri filmin üzerine bu noktacıkları işler. Sonuç olarak ise fotoğraf dediğimiz o büyü gerçekleşmiş olur.

KAYNAK

Wikipedia

Sanatkaravani

Comments

comments

Yasin Alp Çevik

İletişim Fakültesi ''Sinema ve Televizyon'' bölümü mezunu olup, Yüksek Lisans eğitimimi Doğu Akdeniz Üniversitesinde sürdürmekteyim. Bir kandırmaca, kusur giderme veya tam aksine kusur gösterme sanatı olarak nitelediğim bu alanda araştırma ve öğrenme dürtülerim bana yeni bir kapı araladıkça, öğrendiğim ve öğrenmekte olduğum her bilgiyi cömertçe sizlerle paylaşmak için buradayım. Sevgiler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir