Deneysel – Avangart Sinema

Nedir?

Deneysel sinema nedir ve neden böyle anılıyor? Birinci Dünya Savaşından önce sanatçılar ve şairler işlerini selüloitlerde yürütüyorlardı ve ne hikmetse kendilerini her zaman kayıp ve ıssız arazilerde buluyorlardı. Sanat alemi ve film endüstrisini bu alan dışında tuttuğumuz zaman, deneysel alanda işlerini idame ettirenler, filmlerini çektikleri ve sergiledikleri köklü bir sistem oluşturdular. Buna ek olarak sinema kültürünü hala etkilemeye devam eden bir iskelet inşa ettiler. Deneysel sinema ayrıca ”Avangart Sinema” olarak da anılıp tanınmaktadır. Fransızcadan gelme olan avangart kelimesi askeri bir terim olup öncü birlik manasına gelmektedir. Sanat, kültür ve politika alanlarında ise yenilikçi ve deneysel işler, hareketler anlamına da gelmektedir.

Avrupa’da Avangart

1920 yılında Avrupa’da deneysel sinemanın çıkış aşamasına gelmesinin iki temel etkeni vardır. Bunlardan birincisi; sinema değişik bir boyut ortam olarak kendini geliştirdi. İkincisi ise avangart akımı görsel sanatlar alanında kendini geliştirdi. Bu akımın takipçileri ise dadaistler ve sürrealistler olmuştur.

Yapısal Özellikleri

Basitçe bir tabirle ifade etmemiz gerekirse deneysel filmleri tanımlaması kolay fakat anlaması ise bir o kadar zor. Deneysel filmler adından anlaşılacağı üzeri yeni anlatım teknikleri deneyen, klasik anlatımı yıkıp yeni bir biçim, tarzın ortaya servis edilmesi olarak tanımlanabilir. Bu nedenle, izleyicilerin kafasında soru işareti oluşturan, anlaşılması güç bir öyküleme tekniği ile karşılaşmaktayız. Ticari amaç taşıyan filmlerin aksine deneysel filmler kendine has bazı karakteristik özellikler taşımaktadır. Onları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

Belirli bir zaman ve mantık düzlemine göre ilerleme göstermeyebilir. Bütçesi olmayan sanatçılar tarafından, sanatlarını icra edebilmek ve kendilerini ifade edebilmek amacıyla üretilen filmlerdir. Hal böyle olunca hayal gücü de sınırsız bir şekilde, fabrika misali çalışıyor ve bu da her perspektiften anlayış ve görüşün ekrana gelebileceğini gerçeğini önümüze getiriyor.

Kaynaklar:

Elementsofcinema

Wikipedia

Imdb

Comments

comments

Yasin Alp Çevik

İletişim Fakültesi ''Sinema ve Televizyon'' bölümü mezunu olup, Yüksek Lisans eğitimimi Doğu Akdeniz Üniversitesinde sürdürmekteyim. Bir kandırmaca, kusur giderme veya tam aksine kusur gösterme sanatı olarak nitelediğim bu alanda araştırma ve öğrenme dürtülerim bana yeni bir kapı araladıkça, öğrendiğim ve öğrenmekte olduğum her bilgiyi cömertçe sizlerle paylaşmak için buradayım. Sevgiler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir