The Imitation Game (Yapay Oyun)

Giriş

Biyografi niteliği taşıyan The Imitation Game (Yapay Oyun) gerçek bir hikâyenin beyaz perdeye uyarlanması fikri sonucu doğmuştur. Film Alan Turing’in ve Ekibinin II. Dünya Savaş’ının gidişatını değiştiren başarımlarının hikâyesini ele almaktadır. 2014 yılında yayına giren filmin yazarları ise Graham Moore ve Andrew Hodges. Yönetmenliğini ise Morten Tyldum üstleniyor.

Alan Turing Kimdir ?

Tam ismi Alan Mathison Turing’dir. İngiliz matemetikçi, bilgisayar bilimcisi ve kriptologdur. Bilgisayar biliminin kurucusu olarak kabul edilir. Ve ayrıca beraber çalıştığı tez hocası Alonzo Church ile geliştirdiği ‘’Church-Turing Hipotezi’’ ile de matematik tarihinde yerini almıştır. Church-Turing Hipotezi makinelerin düşünebilmesi ve düşünememesi üzerine uygulanan tezdir. Bir matematiksel teorem olmasının dışında matematik felsefesi perspektifinden de çürütülememiş bir hipotezdir.

Filmin Hikâyesi

II. Dünya Savaş’ı sürecinde Almanlar iletişimlerini gizlice sağlayabilmek için kendi geliştirdikleri Enigma adı verilen şifreli mesajlar ile haberleşiyorlardı. Tüm bombalama koordinatları, araçların konumları, yapacakları saldırı, plan ve taktikleri bu şifreli kodlarla telsiz aracılığı ile aktarılıyorlardı. İngiliz hükümeti ‘’Enigma’’ diye adlandırılan bu kodlama sistemini kırıp savaşı kendi aleyhlerine çevirmek istiyordu. Kodu çözebilmek içinse ülkenin en iyi matematikçilerini toplamaya çalışıyorlardı. Aradıkları isimse Alan Turing olacaktı.

Öyküleme Tekniği

Film klasik Hollywood öyküleme tekniğiyle anlatılıyor. Bunun başlıca bileşenlerini ise şöyle açıklayabiliriz; ilk olarak merkezde bulunan kahramanımız Alan Turing kontrolü elinden bırakmıyor. Filmin akışı kahramanın istek ve arzuları çerçevesinde gelişip şekil alıyor. Üstesinden gelmesi gereken engelleri, problemleri ise zekâsı ile sonuca ulaştırıyor. Sinematografi’de ise kamera açıları, kurgulama teknikleri ve ışıklandırma çok fazla dikkat çekmeden öyküye olan konsantremizi bozmayana bir akışta devam ediyor, ki bu da Klasik Öykülemenin diğer bir unsurlarındandır.

Kaynak:

Wikipedia

Comments

comments

Yasin Alp Çevik

İletişim Fakültesi ''Sinema ve Televizyon'' bölümü mezunu olup, Yüksek Lisans eğitimimi Doğu Akdeniz Üniversitesinde sürdürmekteyim. Bir kandırmaca, kusur giderme veya tam aksine kusur gösterme sanatı olarak nitelediğim bu alanda araştırma ve öğrenme dürtülerim bana yeni bir kapı araladıkça, öğrendiğim ve öğrenmekte olduğum her bilgiyi cömertçe sizlerle paylaşmak için buradayım. Sevgiler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir