Magic Lantern : Büyülü Fener

Büyülü Fener’in Kökeni

Magic Lanter yani Büyülü fener 1600 yılında Hollandalı bir bilim adamı olan Christiaan Huygens tarafından  icat edilmiştir. Büyülü fener günümüzde kullandığımız slayt projektörlerin atası yani en eski biçimi olarak tarif edilebilir ve tarihçesi de oldukça büyüleyicidir. İlk Büyülü Fener mum kullanılarak aydınlatılmıştır. Büyülü Fener ismi ise ilk izleyicilerin tecrübe ettiği, duvara yansıyan gizemli şeytan ve melek silüetlerini gören kimseler tarafından verilmiştir. Erken dönemlerde ise bu icadın sergilediği bazı performanslar hareketli görüntüler içermekteydi, bu dinamizm ise hareket eden cam parçacıkları tarafından oluşturulmuştur.

18. yüzyıl Avrupa’sında  Büyülü Fener eğlence ve eğitim alanlarında kullanılan en yaygın araçtı. 1743  aralık ayının 3’ünde Birleşmiş Devletlerde ‘Lanthorn Show’ olarak bilinen ‘’Meraklılar için Eğlence’’ Massachusetts, Salem’de gerçekleşti. Ancak bu dönemde Büyülü Fener için kullanılan aydınlatma kaynakları genellikle gaz lambalarıydı. Ve bunun doğurduğu olumsuz sonuçlardan biri ise bu enerji kaynağının güçsüzlüğüydü buna doğru orantılı olarak ise izleyici kitlesi de küçüktü.

19. yüzyılın ortalarında, yeni bir aydınlatma forumu geliştirildi ve bu gelişmeler Büyülü Fenerin daha fazla yaygınlaşmasına sebebiyet verdi. Bunlardan bir tanesi ‘’limelight’’ olarak bilinen sahne ışığıydı ve bu sahne ışığının üretimi ise gerçekten tehlikeliydi. Hazırlanışı ise şu biçimde; bir parça kalker taşının akkor haline gelene kadar ısıtılmasıyla bu sahne ışığı denilen limelight’ı oluşturuluyordu. Bu ışığının üretiminin zor ve tehlikeli olduğu gerçeği netti fakat tüm bunlara ek olarak pozitif yanını söyleyecek olursak; binlerce insana görüntüyü yansıtacak kadar enerji ve ışık üretiyordu.

Ve 20. Yüzyıla geldiğimiz zaman Büyülü Fener’i daha ileri bir seviyeye taşıyan elektrikli aydınlatma cihazları piyasaya tanıtıldı.

‘’Lantern’’ yani Büyülü Fener Amerika’da her yerde bulunan bir kültür haline geldi.

Kaynak:

magiclanternsociety.org

Comments

comments

Yasin Alp Çevik

İletişim Fakültesi ''Sinema ve Televizyon'' bölümü mezunu olup, Yüksek Lisans eğitimimi Doğu Akdeniz Üniversitesinde sürdürmekteyim. Bir kandırmaca, kusur giderme veya tam aksine kusur gösterme sanatı olarak nitelediğim bu alanda araştırma ve öğrenme dürtülerim bana yeni bir kapı araladıkça, öğrendiğim ve öğrenmekte olduğum her bilgiyi cömertçe sizlerle paylaşmak için buradayım. Sevgiler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir